Varis Tedavisi Yöntemleri

Varis Tedavisi Yöntemleri

Varis Tedavisi Yöntemleri
Varis Tedavisi Yöntemleri

Temel olarak varis hastalığı bacaklardaki toplardamarların çalışmaması olarak tanımlanabilir. Bu nedenle çalışmayan bu damarların ameliyat ile çıkarılması ya da çeşitli yöntemlerle kapatılmasından başka bir çaresi yoktur.

Varis Ameliyatı

Varis hastalığının tedavisinde bilinen en eski yöntem varis ameliyatı yapılarak varisli damarların dokuların arasından çıkarılması sağlanırdı. Böylece varise bağlı şikayetler ortadan kalkardı. Ancak bu ameliyat oldukça ağrılı ve uzun iyileşme süreleri nedeniyle hastalar tarafından çok tercih edilmez en son çare olarak ameliyat olunurdu.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

2000 li yılların başında girişimsel radyoloji uzmanları tarafından geliştirilen bu yöntemler sayesinde varis hastalığına cerrahi olmayan neştersiz ve narkozsuz tedavi uygulanmaya başlanmıştır. Bu yöntemler hasta konforunu artırdığı gibi tedavinin bir takım risklerini de en aza indirmiştir.

Lazerle varis tedavisi

Bacak varislerinin tedavisinde başvurulan ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin başında lazerle varis tedavisi gelmektedir. Daha önce de ifade edildiği gibi varis bacaklardaki damarların bozulması ve çalışmaz hale gelmesidir. Çalışmayan damarların ameliyat ile çıkarılması yerine kapatılması da bir seçenek olarak kullanılmaktadır. Girişimsel radyoloji uzmanları tarafından damar içi işlem ile damarların kapatılmasına ameliyatsız varis tedavisi denilmektedir. Bu yöntemlerden biri lazerle varis tedavisidir. Lazerle varis tedavisi yapılırken damarların kapatılması için lazer enerjisi kullanılır. Damar içine yerleştirilen lazer fiberi ile damar içten yakılarak kapatılır. Damarın yakılarak kapatılması sayesinde varise bağlı şikayetler ortadan kalkar ve hastalık son bulur.

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi Varis tedavisinde varisli damarların kapatılması içni kullanılan bir diğer yöntem olan köpükle varis tedavisi bacak varislerinin tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri olmuştur. Özellikle bu tedavi yönteminde hastaların tedavi için 15 dakika zamanlarının tedavide geçmesi büyük bir konfor sağlamaktadır. Köpükle Varis Tedavisi yapılması sırasında hastanın damarlarının kapatılması için özel bir ilaç köpürtülerek damarların içine verilir. Bu ilaç varisli damarların kapanmasını sağlar. Böylece varise bağlı şikayetlerin ortadan kalması sağlanır.

Skleroterapi

Skleroterapi özellikle kılcal varislerin kapatılması için kullanılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde daha önce köpürtülerek damarların kapatılmasında kullanılan ilaç köpürtülmeden damar içine uygulanır. Ve tedavi çok hızlı bir şekilde sonuç verir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir