Varis Damarları

Varis Damarları

Toplardamarlar olan damarlar kan dolaşımının kötü olduğu zamanlarda ortaya çıkarlar. Bunlar mavimsi, genişlemiş ve bükülmüş olup az çok belirgindir.

Nüfusun % 15 ila % 30’unun variköz damarları olduğu tahmin edilmektedir. Kadınların 2 ila 3 katı daha fazla erkekler etkilenir.

Çoğunlukla, variköz damarlar bacaklarda oluşur . Ayrıca vulva (vulvar varikoz damarları) veya skrotumda (varikosel) görülebilirler.

 

Varisli damarlar kalıcıdır. Bunlar “iyileştirilemez” ama çoğu, çeşitli müdahalelerle ortadan kaldırılabilir. Buna ek olarak, semptomları hafifletmek mümkündür. Varisleri önleme için yapılacaklar doğabilecek diğer varislerin oluşumunu da önler.

Varisli Damar Çeşitleri

Vakaların% 95 olarak, varisli damarlar safen venleri etkileyen, yani, yüzeysel damarlar bacak ve kollateral damarlar boyunca geri oluşur. Bu damarlar risk faktörleri (kalıtım, aşırı kilo, gebelik, vb) bir dizi sonucudur.

Varis Oluşumu

Variköz damarları olan insanlar kronik venöz yetmezlikten muzdarip . Bu, venöz sisteminin, kalbe kan dönüşünü sağlamakta güçlük çektiği anlamına gelir.

  • İlk belirtiler: ağrılar, karıncalanma ve bacaklarda ağırlık hissi; bacaklarda kramp, ayak bilekleri ve ayaklarda şişme. Ayrıca kaşıntılı olabilir. Bu semptomlar ayakta dururken veya hareket etmeden uzun süre otururken güçlenir;
  • Varislerin görünümü varikoz damarları  : Varikoziteler çok küçük damarları etkiler. Çok belirgin değildirler ve örümcek ağı gibidirler. Genellikle ağrılı değildirler. Varisli damarlar daha büyük ve daha genişlemiş durumdadır. Şişme karıncalanma, ağırlık, ağrı,: Genellikle venöz yetmezlik erken belirtileri ile ilgili belirtilerin eşlik eder.

Varisin Olası Komplikasyonlar

Yüzeyel damarlarda kötü dolaşım aşağıdakilere yol açabilir:

  • Kahverengimsi bir cilt. Küçük kan damarlarının kopması, kanın kaçmasına ve komşu dokuları istila etmesine neden olur. Serbest bırakılan kan, cildin alanlarını sarıdan kahverengiye değişen bir renk verir, bu nedenle onun adı: kurşun dermatiti veya staz dermatiti;
  • Ülser. Çok ağrılı ülser cilde genellikle ayak bilekleri yakınında oluşabilir. Cilt daha önce kahverengimsi renktedir. Derhal tıbbi yardım alın.
  • Kan pıhtısı . Damardaki kan pıhtısı (veya flebit), etkilenen damar yüzeyel bir damarsa lokal ağrıya neden olabilir. Bu, daha ileri bir venöz yetmezlik derin flebit ve pulmoner embolara yol açabildiğinden, önemli bir uyarı sinyalidir . Daha fazla bilgi için, Phlebite sayfamıza bakın.

Varisin Nedenleri

Damarlar vücuttan kalbe kan taşıyan. damarlar bazı mekanizmaların ya da venöz parçaların bozulmasına görünecektir.

Kapakçıkların Bozulması

Varisli damarlar çok sayıda ile donatılmıştır valf olarak hareket ederler. Damarlar daraldığında veya çevreleyen kasların etkisine maruz kaldığında, valfler bir yönde açılır ve böylece kan kalbin yönünde dolaşıma neden olur. Kapanarak, kan ters yönde akmasını engellerler.

Kapakçıklar zayıflarsa, kan daha az akar. Mesela, bacaklarda kan durgunlaşmaya veya hatta aşağı inme eğilimindedir. Ortaya çıkan kan birikimi damarı genişletir ve damar varis haline gelir.

 

Damar Duvarlarının Bozulması

Dinlenme durumunda, damarların duvarları kanın kalbe dönüşünde önemli bir rol oynamaktadır. Etkileri,  esnekliklerine ve sıkışmalarına bağlıdır. Zamanla elastikiyetlerini ve tonlarını kaybedebilirler.

Duvarlar yarı geçirgen hale gelene kadar bozulabilir. Daha sonra kan sıvısı çevresindeki dokulara girerek bacaklar veya ayak bileklerinin şişmesine neden olurlar .

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir