Transvajinal Ultrason

Transvajinal Ultrason Nedir?

Transvajinal Ultrason
Transvajinal Ultrason

Transvajinal ultrasonografi nedir?

Ultrason cihazı sayesinde kadın üreme organlarına gönderilen olan ses dalgalarının organlardan yansımasının bilgisayar teknolojisi ile görüntülenmesi işlemlerinden oluşmaktadır. Transvajinal ultrason vajina içine ultrason probunun yerleştirilmesi ile yapılan ultrason metodudur.

Transvajinal ultrason tetkiki niçin yapılır?

Kadın üreme organlarının en önemli öğesi olan yumurtalıkların biçimlerini ve fallop tüpleri ultrason ile ayrıntılı şekilde görüntülenebilir. Bu sayede elde edilen görüntüler sayesinde üreme organlarında oluşan gelişim sorunlarını ve tıkanıklıkları izleme imkânı da bulunmaktadır.

Transvajinal ultrason işlemleri nasıl yapılır?

Rahimin içine yerleştirilen ultrason probu yardımı ile kadın üreme organlarından yumurtalıklar ve rahim ayrıntılı ve net bir şekilde izlenmektedir. Bu bölgede bulunan kadın hastalıklarına ilişkin sorunlar, kistler myomlar da bu şekilde görülür. Ayrıca bunlara neden olan sorunlarda ortaya çıkartılmaktadır. Transvajinal ultrason tetkikine gebelik tanısı için de başvurulur. Bu tetkik ile kansere tanı koymada ve kadın hastalıklarda tanı koyma için gebeliğin ilk trimester döneminde güvenle kullanılır. Menopoz döneminde de transvajinal ultrasonografiye başvurulabilir. Özellikle bu dönemde rahimin iç katmanlarının değerlendirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir