Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı

Dünyanın her yerinde görülen yaygın bir deri şikayetidir. Sedef hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir ve sebebi halen bilinememektedir. Hastalık plaklar olarak bilinen kırmızı ve kalınlaşmış deri bölgeleri oluşturur, bu bölgeler gümüş renginde pullarla kaplanabilir ve çoğu kez kaşıntı ve ağrı yapar. Bu plakla vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak en fazla dirseklerin arkasında, dizlerde ve kafa derisinde bulunur, ayrıca yara izi dokusunda da gelişebilir. Etkilenen bölgelerde, epi-dermis tabakası normalden daha hızlı bir biçimde yeni hücreler üretir ve bu nedenle deride kalınlaşma oluşur.

Sedef Hastalığı İŞARET VE BELİRTİLERİ

> Kırmızı, kabarık ve kalınlaşan deri.
> Deride pullanma (çoğu kez gümüş renginde).
> Tırnaklarda çukurlaşma ve renk değişikliği.
> Eklemlerde ağrı.
> Bazen etkilenen bölgede irin oluşumu gözlenebilir.

Stres, fiziksel yaralanma, enfeksiyon ve bazı ilaçlar (lityum ile beta blokerler gibi) sedefi tetikleyebilmesine rağmen, bu deri probleminin kesin nedeni bilinmemektedir. Sedef hastalığından şikâyetçi olan birçoklarının ailesinde de bu rahatsızlığa rastlanır. Bazı ender vakalarda hastalık ro-matoit artrite benzeyen bir artritle ilişkilidir ve psoriyatik artrit olarak bilinir.
Sıkıntı ve büyük rahatsızlık vermesine rağmen ancak çok ağır sedef hastalığı vakaları ölümcüldür. Kalınlaşan tabakalar geniş deri alanlarını kaplıyorsa hastalık vücudun ısı düzenleme mekanizmasını engelleyebilir ve vücut sıcaklığında tehlikeli bir yükseliş meydana gelmesi mümkündür. Bu tür hastaların hastanede özel tedavi altına alınmaları gerekir. Bu nedenle sedef hastalığı yayılma belirtileri göstermeye başladığında zaman geçirmeden tıbbi yardım alınmalıdır.
Birçok deri hastalığındaki gibi, sorunun geniş alana yayılmasıyla (özellikle, yüzde etkilenme varsa) hastada utanç ve bunalım oluşabilir. Böyle durumlarda hastanın psikolojik destek alması düşünülmelidir.

SEDEF HASTALIĞI TEDAVİSİ

Tedavisi yoktur. Uygulanan çeşitli tedavilerin amacı hastalığı kontrol etmektir:
• Steroit kremleri sedef hastalığını hızla iyileştirir, ancak tedavi biter bitmez hastalık hemen tekrarlar.
• Kömür katranı preparatları ve anthralin kremi (ana maddesi Hint Goa ağacından elde edilir) onlarca yıldır sedef hastalığı tedavisinin temelidir ve çok da etkilidir. Kremin miktarı kişiye uygun doz bulunana kadar yavaş yavaş yükseltilir. Bu preparatların kullanımı hoş olmayabilir, giysileri ve yatak takımlarını lekeler.
• D vitamini türevleri kömür katranına alternatif olarak geliştirilmiştir ve genel olarak tercih edilmektedir çünkü kokmaz, cildi ve kıyafetleri lekelemez ve genel olarak etkilidir.
• Sedef hastalığının vücutta geniş alanları etkilediği durumlarda ultraviyole (UV) ışın terapisi çok etkili olabilir. Ancak UV ışınları deriyi yaşlandırır ve deri kanseri riskini arttırabilir, bu nedenle ışın tedavisi genellikle çok ileri vakalar için önerilir.
• Antikanser ilacı metotreksat ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı siklosporin gibi kuvvetli ilaçlar da bazen ağır sedef hastalığı vakalarında verilebilir. UV tedavisi gibi, bu ilaçların da çeşitli sorunlara yol açabilen yan etkiler üretmeleri mümkündür. Bu nedenle, bu ilaçları kullanan hastalar doktorları tarafından çok yakından takip edilmelidir.

>>>>> Bu resimde sedef hastalığından etkilenen bir deri bölgesi görülüyor. Tipik vakalarda deri kızarır ve kabarır, ayrıca pullu ve kaşıntılı da olabilir. Eklemlerde sertlik oluşabilir: Dizler ve bilekler yaygın olarak hastalıktan etkilenirler.

>>>>>>>Ultraviyole ışın terapisi kronik sedef hastalığı vakalarında kullanılabilir. Ancak bu tedavi cildin erken yaşlanmasına neden olabilir ve araştırma sonuçlarına göre kanser riskini de artırabilir. Bu nedenle tedavi dikkatle uygulanmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir