Kalp Krizi

Kalp Krizi

Kalp krizi, ya da miyokart enfarktüsü, bir kan daman tıkandığında gerçekleşir. Kalp kaslarının bir bölümüne tıkanıklık nedeniy­le kan ulaşmazsa geri dönülemez biçimde hasar görür ve ölür. Kalp krizi geçirmek ke­sinlikle son derece korkutucu bir deneyim­dir, ama kalp krizi geçiren hastaların büyük bir bölümü toparlanma döneminin ardından normal yaşamlarına dönmektedir. Kalp kri­zi ayrıca kalbin ritmini bozar ve aritmiye (ri­tim bozukluğu) yol açar. Yapılan araştırma­lara göre, her dört kalp krizinden birinin far­kına varılmamaktadır. Bu tür sessiz kalp krizleri yalnızca EKG’lerde görülebilir.

İŞARET VE BELİRTİLERİ

Kalp krizi ağrısı göğüs anjinine benzer, ancak çok daha şiddetli olabilir. Ayrıca göğüs anjini ağrısından daha uzun sürer, dinlenince geçmez; nitrat sprey ve tabletle-riyle de hafifietilemez. Belirtileri arasında soluk darlığı, terleme, bulantı ve baş dönmesi sayılabilir. Göğsündeki ağrı 20 ya da 30 dakikadan uzun süren bir göğüs anjini hastası kalp krizi geçiriyor olabilir ve acilen tıbbi yardım almalıdır.

Kalp krizi tedavisinde başarılı sonuç elde etmenin anahtarı, atardamardaki tıkanıklığı temizlemekte hızlı davranıp kalpte kalıcı hasar oluşmasını önlemektir.

HASTANEDE YAPILACAKLAR

• Hastaneye varınca EKG testi ya da kan testleri teşhisi hemen doğrulayacaktır.

• İlk olarak, ambulanstaki sağlık görevlileri ya da doktor tarafından, daha fazla pıhtı oluşmasını önlemek için aspirin verilir.

• Maskeyle oksijen verilmesi de zararı azaltmaya yardım eder.
• Ağrıyı azaltmak üzere, morfin ya da başka bir afyonlu ilaç verilir.
• Doktorlar tıkanıklığa neden olan pıhtıyı ilaçlarla dağıtmayı deneyebilirler, ya da anjiyoplasti gerekebilir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir