Kadınlarda Tiroid Kanserinin 3 Belirtisi

Tiroid kanseri, genç yaşlarda kadınları düşündüğünüzden daha fazla etkileyebilir.

Standart tiroid kanseri hastası 30 ila 60 yaşları arasındadır, buna rağmen bir çok istenmeyen kanser semptomu, gecikmiş tedaviler ile sonuçlanır.

Sadece bu yıl ABD’de 40.000 kadın tiroid kanseri tanısı konulmuştur. Bu durum 20 – 34 yaş arasındaki kadınlarda görülen 5 inci kanser tipidir. 

Tiroid kanseri semptomları yavaşça başlar ve giderek kötüleşir, bu nedenle durumu hemen tespit etmek için semptomların farkında olmak hayati önem taşır. İşte dikkat etmeniz gereken üç semptom

Boğazımda bir yumru var

Boğazımda bir yumru var gibi
Boğazımda bir yumru var gibi

Tiroid kanserinin en popüler belirtisi olan boynunuzdaki bir yumrudur. Bu durum doktorunuzu görmeniz gerektiği anlamına gelir. Tanı koyma testi ve tiroid ultrasonu yapabilirler, ancak bu tek başına bir tiroid kanseri olup olmadığını belirlemek için yeterli değildir.

Kısık ya da komik ses

Tiroid beziniz ses tellerinizin altında bulunduğundan, ona karşı bir nodül baskısı sesinizde uzun bir süre devam eden bir değişikliğe neden olabilir. Bu, daha nadir görülen belirtilerden biridir, ancak eğer varsa, araştırmaya değer.

Solunumda ve yutmada zorluk

Aynı tiroid nodülleri de trakea veya nefes borunuza baskı yaparak nefesinizi etkileyebilir. Benzer şekilde, trakea da özofagusunuzun hemen üzerindedir, yani tiroid kanseri de yutma güçlüğü ile sonuçlanabilir. Bu iki belirtiyi tutarlılıkla fark ederseniz, test için doktorunuza danışın.

Tiroid Ultrasonu Ankara

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir