Derideki mantar enfeksiyonları

Derideki mantar enfeksiyonları

Derideki mantar enfeksiyonları

Milyonlarca mantar doğal bir biçimde deride yaşar. Normal koşullarda, vücuttaki bakteriler ve mantarlar arasında devamlı olarak sağlıklı bir rekabet vardır. Ancak bakteriler herhangi bir antibiyotik kullanımı sırasında yok edilirse, mantarlar serbestçe çoğalacak ve bazı bölgeleri enfekte edecektir. Bilinen tıbbi bir gerekçesi olmadığı halde, bazıları mantar enfeksiyonlarına daha meyillidir. Mantar enfeksiyonları tekrar ederse, bu diyabetin (şeker hastalığı) ya da daha genel bir bozukluğun göstergesi olabilir. Bu nedenle, koruyucu önlemlerin alınabilmesi için doktora gidilmesinde fayda vardır.

MANTAR HASTALIĞI

Mantarın neden olduğu bir rahatsızlıktır. Enfeksiyon kapmış deride genellikle kaşıntılı belirgin, kabuklu lekeler oluşur. Bu hastalık özellikle saçlı deriyi ve kasıkları etkiler. Antifungal krem tedavisi ile hızla kaybolur.

ATLET AYAĞI

Ayak parmakları arasında sıcak ve nemli koşullarda gelişen bu kaşıntılı döküntünün nedeni mantardır. Tırnakları da etkile; kırılgan ve şekli bozuk hale gelirler. Bazı tür ayakkabı ve çorapların giyilmesi ayakların terlemesine neden olur ve bu da enfeksiyonun gelişmesine uyun bir zemin hazırlar. Antifungal kremlerle derideki döküntü çabucak temizlenir, ancak tırnak enfeksiyonu için antifungal tabletlerle yapılacak daha uzun bir tedaviye gerek duyulabilir.

PAMUKÇUK (ORAL KANDİDİYAZ)

Deride normal olarak bulunan Candida albicans mantarı ağız ve/veya vajinayı kolayca etkileyebilir. Ağız ve dilde beyaz lekeler ve kızarıklıklar oluşur ve yanma yapar. Hastalık çoğu kez antibiyotik tedavisinden sonra oluşur, çünkü normalde vücutta Candida seviyesini kontrol eden bakteri yok edilmiştir. Pamukçuk kolayca tedavi edilir ve genelde birkaç günde temizlenir, ancak diyabetliler ya da herhangi bir uzun dönem rahatsızlığı olanlarda enfeksiyon tekrarı görülebilir. Anticandidal krem ve tabletler pamukçuk tedavisinde etkilidir, vajinal mantar enfeksiyonu için de peser kullabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir