AİDS’in Belirtileri Nelerdir

Aids Belirtileri Nelerdir.

AİDS’in Belirtileri Nelerdir?

AİDS belirtileri ve klinik bulguları bulaştıktan sonra ki göze çarpan evrelerde değişkenlik gösterebilir. Kişiye HIV bulaşmasının ardından yaşanan AIDS belirtileri pek dikkat çekmemektedir. Yaşanan belirtiler AIDS ’e özgü belirtiler olmamasından kaynaklı şekilde bazen ayırt edilememektedir. Bu noktada HIV testi yaptırmak birdenbire fazla partnerle korunmasız şekilde cinsel ilişkiye giriliyorsa kişi için ciddiyet taşımaktadır.

Akut (kısa süreli) dönemde HIV bulaşmış insanların çoğunda bulaştan 2-6 hafta sonrasında meydana gelen, kısa ve geçici grip ve gibi bunun gibi ateşli hastalıklarının belirtilerinin geçirilmesidir. En çok görülen belirtilerin başında yüksek ateş, boğaz ağrısı, deride kızarıklık ve döküntüler gelmektedir. Yorulmak, gece terlemeleri, kafa ağrısı, eklem ve adale ağrıları, halsizlik, bezeler başka erken dönem belirtileridir. Sayılan bu belirtilerin görülmesi insandan kişiye farklılık göstermektedir. Hiç belirti görülmemesi ya da başka problemlerin belirtileri ile karıştırılmaları olağan durumlardır. Bu belirtilerin bir insanda yaşanması, HIV ile enfekte olduğunu asla ifade etmez. Yaşanmaması da HIV ile enfekte olmadığını asla ifade etmez. Korunmasız, şüpheli bir cinsel münasebet sonrası (anal, vajinal veya oral), HIV bulaşıp bulaşmadığını kati şekilde öğrenmek için HIV Testi yaptırmanız gerekebilir. HIV virüsün erken dönemde tespit edilmesi, tedavi ve başkalarına yayılmasını önlemek açısından büyük önem taşımaktadır.

AIDS’in İLK BELİRTİLERİ

HIV, vücuda alındıktan bir ila altı hafta arasında ilk çoğalma döneminde akut enfeksiyona neden olur. Bu dönemde görülen belirtiler ve klinik bulgular, HIV enfeksiyonuna özgü değildir ve değişkendir. Belirtiler ve görülme sıklıkları şu biçimde belirtilmektedir:

  • Ateş
  • Lenf bezlerinde büyüme (lenfadenopati)
  • Farenjit
  • Deri döküntüleri
  • Adale ya da eklem ağrısı
  • İshal
  • Baş ağrısı
  • Bulantı ve kusma
  • Karaciğer ve dalak büyümesi
  • Pamukçuk

HIV virüsü nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflatılan hastada, normalde zararsız olan çok sayıda hastalık, hafif geçen ya da ender rastlanan bazı hastalıklar belirir. Bununla birlikte lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride tekrarlayan uçuk, vücutta yara ve al lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal, öksürük görülür. Ağızda pamukçuk, öteki bakteri, mantar ve protozoon hastalıkları benzeri fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkar. Ortaya çıkan bazı hastalıklar 2-4 hafta arasında kendiliğinden geçer. Şüpheli bir temas sonrasında erken teşhis koyabilmek için HIV testi yaptırılması ciddiyet arz etmektedir.

AİDS’in BELİRTİLERİ NE SÜREDE BAŞLAR ?

AİDS`e yol açan HIV virüsü bulaştıktan sonra, virüs çoğalarak bağışıklık sistemini yenmekte AİDS hastalığının belirtilerinin görülmesine sebep olmaktadır. Ortalama bulaş olduktan 2-6 hafta sonrasında ilk belirtiler HIV virüsü bulaşan şahıslarda görülebilmekte. Yaygın kullanımda HIV hakkında tüm hastalıklar genel olarak AİDS ile anılmakta ise de gerçekte HIV virüsü bulaştıktan sonra geçirilen bütün dönemler HIV enfeksiyonu, bunun son basamağında AIDS evresidir. Bu devirde bağışıklık zayıflığı iyice dikkat çekici bir duruma gelir. AIDS Belirtilerinin başlaması CD4 hücrelerinin yıkıma uğradığı manasına gelmektedir. Umumi olarak bu zaman zarfı ortalama 8 ila on sene içinde olmakta. Bu zaman bazı insanda daha da uzun olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir